Festo Corporation MPYE-5-1/8-HF-010-B
Part No.:
MPYE-5-1/8-HF-010-B
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Valves and Control
Package:
Description:
PROPORTIONAL DIRECTIONAL CONTROL
Comments
MPYE-5-1/8-HF-010-B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
MPYE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Control Valve
Function:
5/3 Normally Closed
Actuator Type:
Operating Pressure:
0 ~ 145 PSI (0 ~ 10 bar)
Orifice Diameter:
Fluid Type:
Air
Connection Method:
Threaded G1/8"
For Use With/Related Products:
Control Valve
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Supply Voltage 17 ~ 30VDC