Murata Power Solutions Inc. MVAC400-12AF
Part No.:
MVAC400-12AF
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMVAC400-12AF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 2X12V 5V 250W
Shipping
Inventory:564
Comments
MVAC400-12AF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
MVAC400 (400W)
Packaging:
Box
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
5V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
33.3 A
Current - Output 2:
1 A
Current - Output 3:
2 A
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W (400W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)