Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. MWLA1707S-101MT
Part No.:
MWLA1707S-101MT
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMWLA1707S-101MT.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 118MOHM 6500MA
Shipping
Inventory:354
Comments
MWLA1707S-101MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MWLA-S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.3 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
118mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.689" L x 0.669" W (17.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)