Pepperl+Fuchs, Inc. NBB10-30GM50-E2 5M
Part No.:
NBB10-30GM50-E2 5M
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNBB10-30GM50-E2 5M.pdf
Description:
INDUCTIVE SEN 10MM PNP
Comments
NBB10-30GM50-E2 5M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.394" (10mm)
Output Type:
PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C