Chip Quik Inc. NC2SW.031 0.5OZ
Part No.:
NC2SW.031 0.5OZ
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNC2SW.031 0.5OZ.pdf
Description:
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 60/
Comments
NC2SW.031 0.5OZ Specifications
Composition:
Sn60Pb40 (60/40)
Diameter:
0.031" (0.79mm)
Melting Point:
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Wire Gauge:
20 AWG, 21 SWG