Chip Quik Inc. NC3SW.031 0.5OZ
Part No.:
NC3SW.031 0.5OZ
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNC3SW.031 0.5OZ.pdf
Description:
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 62/
Comments
NC3SW.031 0.5OZ Specifications
Composition:
Sn62Pb36Ag2 (62/36/2)
Diameter:
0.031" (0.79mm)
Melting Point:
354°F (179°C)
Wire Gauge:
20 AWG, 21 SWG