Chip Quik Inc. NC4SW.031 0.5OZ
Part No.:
NC4SW.031 0.5OZ
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNC4SW.031 0.5OZ.pdf
Description:
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 93.
Comments
NC4SW.031 0.5OZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Solder
Composition:
Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5)
Diameter:
0.031" (0.79mm)
Melting Point:
565 ~ 574°F (296 ~ 301°C)
Flux Type:
No-Clean
Wire Gauge:
20 AWG, 21 SWG