onsemi NCP4625HSN18T1G
Part No.:
NCP4625HSN18T1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNCP4625HSN18T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Comments
NCP4625HSN18T1G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C