Chip Quik Inc. NCSWLF.020 0.3OZ
Part No.:
NCSWLF.020 0.3OZ
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNCSWLF.020 0.3OZ.pdf
Description:
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
Comments
NCSWLF.020 0.3OZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Solder
Composition:
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter:
0.020" (0.51mm)
Melting Point:
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Flux Type:
No-Clean
Wire Gauge:
24 AWG, 25 SWG