TDK Corporation NL565050T-472J-PF
Part No.:
NL565050T-472J-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
2220 (5650 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNL565050T-472J-PF.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 36MA 78 OHM SMD
Comments
NL565050T-472J-PF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
NL
Package/Case:
2220 (5650 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
36 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
78Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
900kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)