TDK Corporation NLC565050T-151K-PF
Part No.:
NLC565050T-151K-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
2220 (5650 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNLC565050T-151K-PF.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 210MA 2.2OHM SMD
Comments
NLC565050T-151K-PF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
NLC
Package/Case:
2220 (5650 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)