ARTESYN / Advanced Energy NLP65-7615E
Part No.:
NLP65-7615E
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNLP65-7615E.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 65W
Comments
NLP65-7615E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
NLP65 (75W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
65W (75W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Features:
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)