Taiyo Yuden NR3015T4R7M
Part No.:
NR3015T4R7M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNR3015T4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.04A 144MOHM SM
Comments
NR3015T4R7M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.04 A
Current - Saturation (Isat):
1.02A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
144mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)