Taiyo Yuden NRH3012T100MN
Part No.:
NRH3012T100MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNRH3012T100MN.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 720MA 324MOHM SMD
Comments
NRH3012T100MN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, H Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
730mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
324mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)