Taiyo Yuden NRS6045T1R0NMGK
Part No.:
NRS6045T1R0NMGK
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 4.5A 18.2 MOHM SMD
Comments
NRS6045T1R0NMGK Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, S Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
9.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)