Taiyo Yuden NRT6045T100MMRS
Part No.:
NRT6045T100MMRS
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 1.8A 60 MOHM SMD
Comments
NRT6045T100MMRS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, T Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)