Taiyo Yuden NRT6045T101MMRR
Part No.:
NRT6045T101MMRR
Description:
FIXED IND 100UH 650MA 600MOHM SM
Comments
NRT6045T101MMRR Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
1.05A
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)