Taiyo Yuden NRT6045T1R0NMRR
Part No.:
NRT6045T1R0NMRR
Description:
FIXED IND 1UH 5A 13 MOHM SMD
Comments
NRT6045T1R0NMRR Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)