Taiyo Yuden NRT6045T4R7MMRR
Part No.:
NRT6045T4R7MMRR
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.6A 36MOHM SMD
Comments
NRT6045T4R7MMRR Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)