Taiyo Yuden NS10155T4R7NNV8
Part No.:
NS10155T4R7NNV8
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7 UH 6.01A 0.0135 OH
Comments
NS10155T4R7NNV8 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LBRN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.01 A
Current - Saturation (Isat):
7.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)