Taiyo Yuden NS12555T102MNV
Part No.:
NS12555T102MNV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12555T102MNV.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 460MA 1.73 OHM SMD
Comments
NS12555T102MNV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
410mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.73Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)