Taiyo Yuden NS12555T150MNV
Part No.:
NS12555T150MNV
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12555T150MNV.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 4.18A 28MOHM SMD
Comments
NS12555T150MNV Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.18 A
Current - Saturation (Isat):
3.89A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16.6MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)