Taiyo Yuden NS12555T680MNV
Part No.:
NS12555T680MNV
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12555T680MNV.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 2.14A 99.9MOHM SM
Comments
NS12555T680MNV Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.14 A
Current - Saturation (Isat):
1.81A
DC Resistance (DCR):
99.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
7.9MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)