Taiyo Yuden NS12555T6R0NNV
Part No.:
NS12555T6R0NNV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12555T6R0NNV.pdf
Description:
FIXED IND 6UH 5.6A 16.8MOHM SMD
Comments
NS12555T6R0NNV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
5.01A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26.4MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)