Taiyo Yuden NS12565T4R2NNV
Part No.:
NS12565T4R2NNV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12565T4R2NNV.pdf
Description:
FIXED IND 4.2UH 5.91A 15.2 MOHM
Comments
NS12565T4R2NNV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.91 A
Current - Saturation (Isat):
9.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
41.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)