Taiyo Yuden NS12575T102MNV
Part No.:
NS12575T102MNV
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12575T102MNV.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 530MA 1.404OHM SMD
Comments
NS12575T102MNV Specifications
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
530 mA
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
1.404Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1.4MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.309" (7.85mm)