Taiyo Yuden NS12575T6R8NNV
Part No.:
NS12575T6R8NNV
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNS12575T6R8NNV.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 5.84A 15.8 MOHM
Comments
NS12575T6R8NNV Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.84 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
15.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.309" (7.85mm)