NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD) NX1612AA-26MHZ-TI2
Part No.:
NX1612AA-26MHZ-TI2
Manufacturer:
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDNX1612AA-26MHZ-TI2.pdf
Description:
CRYSTAL 26.0000MHZ 8PF SMD
Comments
NX1612AA-26MHZ-TI2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
NX1612AA
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
MHz Crystal
Frequency:
26 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
150 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)