Pulse Electronics P0762.683NLT
Part No.:
P0762.683NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP0762.683NLT.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 700MA 660MOHM SMD
Comments
P0762.683NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P0762NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
660mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)