Pulse Electronics P1166.482NLT
Part No.:
P1166.482NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP1166.482NLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.8UH 2.4A 31 MOHM SMD
Comments
P1166.482NLT Specifications
Series:
P1166NL
Inductance:
4.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
DC Resistance (DCR):
31mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)