Pulse Electronics P1166.563NLT
Part No.:
P1166.563NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP1166.563NLT.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 730MA 340MOHM SMD
Comments
P1166.563NLT Specifications
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
730 mA
Current - Saturation (Isat):
730mA
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)