Pulse Electronics P1166.683NLT
Part No.:
P1166.683NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP1166.683NLT.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 670MA 370MOHM SMD
Comments
P1166.683NLT Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
670 mA
Current - Saturation (Isat):
670mA
DC Resistance (DCR):
370mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)