Pulse Electronics P1167.103NLT
Part No.:
P1167.103NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP1167.103NLT.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2A 50 MOHM SMD
Comments
P1167.103NLT Specifications
Series:
P1167NL
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)