Pulse Electronics P1167.223NLT
Part No.:
P1167.223NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP1167.223NLT.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 1.4A 105 MOHM SMD
Comments
P1167.223NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P1167NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
105mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)