Pulse Electronics P2004NLT
Part No.:
P2004NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDP2004NLT.pdf
Description:
FIXED IND 200NH 15A 0.56MOHM SMD
Comments
P2004NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
VOLTA 2
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
200 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
16.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.56mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.255" W (7.01mm x 6.48mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.18mm)