Pulse Electronics PA1320.141NLT
Part No.:
PA1320.141NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA1320.141NLT.pdf
Description:
FIXED IND 140NH 40A 0.48MOHM SMD
Comments
PA1320.141NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA1320NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
140 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
40 A
Current - Saturation (Isat):
66A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.48mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.410" L x 0.315" W (10.41mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)