Pulse Electronics PA1494.362NLT
Part No.:
PA1494.362NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA1494.362NLT.pdf
Description:
FIXED IND 3.6UH 17A 1.8 MOHM SMD
Comments
PA1494.362NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA1494NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Planar
Material - Core:
Inductance:
3.6 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
17 A
Current - Saturation (Isat):
20A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.37mm)