Pulse Electronics PA2050.163NL
Part No.:
PA2050.163NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA2050.163NL.pdf
Description:
FIXED IND 16UH 9.9A 9.1 MOHM SMD
Shipping
Inventory:485
Comments
PA2050.163NL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2050NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
16 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
9.9 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
9.1mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)