Pulse Electronics PA2202.181NLT
Part No.:
PA2202.181NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA2202.181NLT.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 36A 0.48MOHM SMD
Comments
PA2202.181NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2202.XXXNL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
36 A
Current - Saturation (Isat):
64A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.48mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.476" L x 0.394" W (12.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)