Pulse Electronics PA3779.141HLT
Part No.:
PA3779.141HLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA3779.141HLT.pdf
Description:
FIXED IND 140NH 56A 0.29MOHM SMD
Comments
PA3779.141HLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA3779.XXXHL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
140 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
56 A
Current - Saturation (Isat):
86A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.29mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.449" L x 0.276" W (11.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)