Pulse Electronics PA4320.473NLT
Part No.:
PA4320.473NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4320.473NLT.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 4.2A 56 MOHM SMD
Comments
PA4320.473NLT Specifications
Series:
PA4320
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
56mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.402" (10.20mm)