Pulse Electronics PA4340.221NLT
Part No.:
PA4340.221NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4340.221NLT.pdf
Description:
FIXED IND 220NH 15.5A 4.4MOHM SM
Comments
PA4340.221NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4340.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
15.5 A
Current - Saturation (Isat):
21A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)