Pulse Electronics PA4342.152ANLT
Part No.:
PA4342.152ANLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4342.152ANLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 16A 4.2 MOHM SMD
Comments
PA4342.152ANLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4342.XXXANLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
22A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)