Pulse Electronics PA4342.473NLT
Part No.:
PA4342.473NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4342.473NLT.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 3A 167 MOHM SMD
Comments
PA4342.473NLT Specifications
Series:
PA4342.XXXNLT
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
DC Resistance (DCR):
167mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)