Pulse Electronics PA4343.472ANLT
Part No.:
PA4343.472ANLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4343.472ANLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 17A 8 MOHM SMD
Comments
PA4343.472ANLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4343.XXXANLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17 A
Current - Saturation (Isat):
21A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)