Pulse Electronics PA4343.501NLT
Part No.:
PA4343.501NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4343.501NLT.pdf
Description:
FIXED IND 500NH 40A 1.25MOHM SMD
Comments
PA4343.501NLT Specifications
Series:
PA4343.XXXNLT
Inductance:
500 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
40 A
Current - Saturation (Isat):
60A
DC Resistance (DCR):
1.25mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)