Pulse Electronics PA4346.501NLT
Part No.:
PA4346.501NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4346.501NLT.pdf
Description:
POWDER MOLDED IND 13.5X12.5X4.8
Comments
PA4346.501NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4346.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
500 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
37 A
Current - Saturation (Isat):
60A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)