Pulse Electronics PA4548.472NLT
Part No.:
PA4548.472NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA4548.472NLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 4.6A 50 MOHM SMD
Comments
PA4548.472NLT Specifications
Series:
PA4548.XXXNLT
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.6 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)