Pulse Electronics PA5001.152NLT
Part No.:
PA5001.152NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5001.152NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 7.6A 23.5MOHM SM
Comments
PA5001.152NLT Specifications
Series:
PA5001.XXXNLT
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.6 A
Current - Saturation (Isat):
8A
DC Resistance (DCR):
23.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)