Pulse Electronics PA5001.182NLT
Part No.:
PA5001.182NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5001.182NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 7A 28 MOHM SMD
Comments
PA5001.182NLT Specifications
Series:
PA5001.XXXNLT
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)